Jesteś tutaj: Home » O Klubie » Historia

Historia Klubu

W Elblągu Lioni pojawili się w 1993 roku. Był to pierwszy Lions Klub Elbląg. 16 czerwca 1999 roku elblążanki postanowiły wziąć inicjatywę w swoje ręce i założyły kobiecy Lions Club Truso.
Klub założyło 29 pań: Aleksandra Chojak, Barbara Czyż, Irena Derewecka, Halina Dziurdź, Teresa Goryszewska, Justyna Hryniewicz, Zofia Kapała, Maria Kasprzycka, Anna Jaster Krauze, Grażyna Kempińska, Elżbieta Kosecka, Maria Lubocka-Hoffman, Barbara Malitka, Krystyna Mielcarzewicz, Mirosława Mieszczańska, Krystyna Muszyńska, Agnieszka Nowińska, Łucja Oziewicz, Beata Puka, Anna Selke, Wiesława Sławińska, Halina Sobol, Hanna Szarkowska- Zajkowska, Lucyna Szmurło, Anna Szyszka, Jadwiga Wawer, Janina Werstak, Jolanta Zięba i Dorota Żuchowska.

W tradycji Lions Clubs International jest, że nowy klub ma swojego Guiding Liona czyli przewodnika. Jest to doświadczony Lion, który sprawuje opiekę nad klubem i wprowadza go w tajniki funkcjonowania organizacji. Takim Ojcem Chrzestnym Lions Club Truso, był Janusz Gierulski.

Hasłem lionizmu na świecie jest „We serve”  co w dosłownym tłumaczeniu oznacza służymy. Hasło to wyraża misję członków klubów Lions, deklarujących kreowanie i umacnianie u wszystkich ludzi ducha zrozumienia dla potrzeb humanitarnych, poprzez ofiarowywanie bezinteresownej pomocy innym, zaangażowanie społeczne i międzynarodową współpracę. W swojej działalności Lionki spotykają się raz w miesiącu na roboczych spotkaniach. Miejscem spotkań jest mieszczący się na elbląskiej starówce - Hotel Pod Lwem.

Elbląskie Lionki mają swoje sztandarowe wydarzenia. Przez 10 lat w Dębinach odbywały się Ogólnopolskie Mistrzostwa Lionów w Grzybobraniu. Oprócz tego cyklicznie odbywają się charytatywne kolacje pod hasłem „Klimaty Świata”. W ramach tego cyklu odbyły się już, m.in.: Kolacja Hiszpańska „W rytmach flamenco”, Kolacja Rosyjska „Z kazaczokiem w tle”, Kolacja Żydowska „Szalom”, kolacja Francuska „Pod dachami Paryża”, kolacja chińska „Za chińskim murem”, kolacja wenecka „Zakochaj się w Wenecji”, kolacja holenderska „Inspiracje Niderlandami”, kolacje niemiecka  „Pryz herbatce po fryzjsku”.

Celem klubu jest niesienie pomocy osobom najbardziej potrzebującym, szczególnie dzieciom z naszego województwa. Cel ten jest realizowany poprzez zachęcanie sponsorów do dobroczynności, organizację imprez charytatywnych. LC Elbląg Truso działa od 1999 roku. Przez ten czas Lionki wypracowały formy działania, które cieszą się zainteresowaniem i zaufaniem darczyńców. W ramach tych działań pozyskiwane są środki, które Lionki przeznaczają na pomoc instytucjom oraz dzieciom potrzebującym. Przez 15 lat swojej działalności elbląskie Lionki przeznaczyły na to ok. 300 tys. zł.

Lionki starają się także zaistnieć na niwie kulturalnej miasta. Biorą udział w wernisażach, spektaklach teatralnych, wydarzeniach estradowych . Współdziałają z innymi klubami, biorą udział w ważnych spotkaniach regionalnych.

Nawiązały współpracę  międzynarodową z LC  Aurich Frisia Orientalis z Niemiec. Wymieniają miedzy sobą cenne uwagi na temat działalności społecznej  i charytatywnej w różnych krajach, a także budują nowe przyjaźnie.

W swojej działalności elbląskie Lionki często jednoczą siły, działając wspólnie z  innymi organizacjami charytatywnymi.

Młodzieżowe Kluby Leo działają pod patronatem i przestrzegają tego samego kodeksu etycznego. Poprzez współpracę z Lionami młodzież uczy się odpowiedzialności, dostrzegania potrzeb innych i bezinteresownego działania na rzecz potrzebujących. W 140 krajach świata działa około 5600 klubów Leo. W Polsce jest ich 6. W tym elbląski Klub Leo. Charter tego klubu odbył się 17 kwietnia 2004 roku.  Jak na kobiecy klub przystało, Lions Club ElblągTruso troskliwie opiekuje się elbląskim młodzieżowym klubem Leo.

Ważne wydarzenia:

  • 1999 r. Czarter LC Elbląg Truso
  • 2004 r. Czarter Leo Club Elbląg
  • 2005 r. organizacja w Elblągu (razem z klubem męskim) Konwencji Okręgu 121 Polska. Oraz po konwencji atrakcji wieczoru - Biesiady „Z Cyganami pod Gwiazdami”
  • 2007 r. organizacja Międzynarodowego Obozu Młodzieżowego Lions (Lion Camp In Poland ELBLĄG 2007) – 23 osoby z Finlandii, Węgier, Turcji, Włoch, Holandii, Białorusi, Hong Kongu, Hiszpanii, Danii, USA, Irlandii i Polski.
  • 2009 r. Podpisanie umowy Jumelage z LC Aurich Frisia Orientalis
  • 2014 r. Realizacja projektu „Ogrody Zdrowia” wspólnie z LC Elbląg i LC Aurich Frisia Orientalis – siłownia zewnętrzna dla osób starszych w Parku Traugutta w Elblągu. Wartość projektu 72 tys. zł. Autorką Projektu i Pełnomocnikiem Gubernatora ds. Ogrodów Zdrowia jest Dorota Wcisła.