Rehabilitacyjny plac zabaw

Czemu nie! Wyjątkowy dar elbląskich Lionek dla małych pacjentów.

Wyjątkowe prezenty, w przededniu święta dzieci, sprawiły panie z Lions Club Elbląg Truso młodym pacjentom ośrodka rehabilitacyjno-terapeutycznego przy ul. Królewieckiej. Jednym z darów jest wyposażenie sali integracji sensorycznej. Żmudna rehabilitacja bywa mało atrakcyjna dla dzieci. Spotykamy się z buntem, płaczem, tutaj możemy przemycić pewne formy aktywności poprzez zabawę w ruchu - mówi Małgorzata Skiba, fizjoterapeutka.
Samodzielny Publiczny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu wzbogacił się o nowy sprzęt. Dar Stowarzyszenia Lions Club Elbląg Truso to składające się z kilkunastu elementów, profesjonalne wyposażenie sali integracji sensorycznej oraz ADOS-2 - narzędzie do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Dzięki temu sprzętowi, mamy już w pełni profesjonalnie  wyposażoną salę do integracji sensorycznej. W tym miejscu może być przeprowadzana terapia wielozmysłowa dla dzieci z różnego rodzaju deficytami. Tutaj dzieci tak naprawdę bawią się ruchem. To taki plac zabaw schowany pod dachem. Przemycamy elementy rehabilitacji, żmudnych, mozolnych ćwiczeń, przy pomocy aktywności w przestrzeni. Dzięki temu dziecko m.in. uczy się swojego ciała, uczy się jak regulować napięcie mięśniowe, ćwiczy różne elementy siłowania, koordynacji. Stala integracji sensorycznej, służy do rehabilitacji, ale rehabilitacji zabawą - mówi Małgorzata Skiba, fizjoterapeutka, terapeutka integracji sensorycznej.

Równie pomocy jest również drugi prezent - ADOS-2. Niepozornie wyglądająca "skrzynia ze skarbami", wśród których są m.in. zabawki to tak naprawdę wykorzystywane na całym świecie profesjonalne narzędzie do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Będzie wykorzystywane przez terapeutów Poradni dla Osób z Autyzmem Dziecięcym, która powstała w ubiegłym roku przy ośrodku. Niebawem pracujący w niej specjaliści przejdą specjalne szkolenie, które pozwoli im w pełni wykorzystywać nowe narzędzie.

Chcemy się rozwijać, chcemy, aby dzieci były u nas żetelnie diagnozowane stąd pomysł na zakupienie, tego sprzętu. ADOS-2 umożliwia nie tylko postawienie jednorazowej diagnozy, w oparciu o to narzędzie możemy kontrolować, jak przebiega proces terapii dziecka. Co więcej, wyniki tego testu są "odczytywane" na całym świecie. Często trafiają do nas dzieci, które mieszkają z rodzicami w Anglii czy Niemczech, ale ich rodzice w rodzimym mieście szukają wsparcia w zakresie terapii czy diagnozy. Jeżeli ta diagnoza zostanie przeprowadzone tutaj, w Elblągu to jej wyniki zostaną zrozumiane w każdym miejscu świata, tam gdzie ADOS jest stosowany 

- mówi Joanna Drewnowska, dyrektor ośrodka.

Uroczyste przekazanie daru Lions Club Elbląg Truso odbyło się we wtorek, 28 maja. Wydarzenie było okazją do podziękowań, a także zaprezentowania nowego sprzętu w jego docelowym miejscu.

Cały sprzęt, wyposażenie sali rehabilitacji sensorycznej i narzędzie diagnostyczne ADOS-2, kosztował ponad 23 tys. zł. Cieszymy się, że mogłyśmy go podarować. Zbliża się Dzień Dziecka, myślę, że dla małych pacjentów ośrodka to będzie najlepszy prezent 

- mówi Ewa Wiśniewska, prezydent Lions Club Elbląg Truso.

Chcemy podziękować cudownym kobietom, które zechciały zrozumieć potrzeby naszej jednostki i bezinteresowanie włożyły ogromny wysiłek w to, aby pozyskać środki na zakup sprzętów, które przez wiele lat będą służyły naszym dzieciom. Jesteśmy przekonani, że możliwość korzystania z tych nowych sprzętów, będzie poza dodatkowymi umiejętnościami, dostarczała im mnóstwa radości i sprawi, że ten ośrodek będzie dla nich miejscem przyjaznym - dodała Joanna Drewnowska.

Elbląski Lions Club jest jednym z 55 w całej Polsce. Działalność prowadzi od 1999 roku, czyli już od 20 lat, przekazując w tym czasie łącznie ponad 525 tys. zł na rzecz beneficjentów.

Aktywnie wspomagamy społeczność lokalną. Ze wsparciem docieramy do dzieci, chorych, seniorów i kobiet. Naszą opieką obejmowane są również inne instytucje, jesteśmy już kilka lat związane m.in. ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 przy ul. Kopernika, tylko w ubiegłym roku przekazałyśmy 20 tys. zł jako dofinansowanie interaktywnego placu zabaw dla podopiecznych ośrodka, w tym roku zakupiłyśmy tablicę interaktywną. Od 14 lat współpracujemy z hospicjum elbląskim, naszym ostatnim ufundowanym urządzeniem był elektrokardiograf i aparat do nieinwazyjnej wentylacji. Staramy się wykorzystać swój potencjał, nasze zdolności i predyspozycje, aby wesprzeć innych. Jestem pewna, że dobro powraca. "We serve " - to jest motto klubu i lionizmu 

- dodaje Ewa Wiśniewska

Czytaj więcej na https://info.elblag.pl/37,58217,Rehabilitacyjny-plac-zabaw-Czemu-nie-Wyjatkowy-dar-elblaskich-lionek-dla-malych-pacjentow.html#ixzz5pijMVu1D