„Święto… ziemniaka” elbląskich Lionek

Już po raz 20. wraz z rodzinami, przyjaciółmi i Lionami, 3. września spotkaliśmy się w tym samym miejscu, w pięknym turystycznym rancho Brzostkowisko w Dębinach. Miejsce jest wyjątkowe, położone tuż obok Obszaru Natura 2000.

Wpobliżu przepływa rzeka Pasłęka, a wokół znajdują się liczne wąwozy i skarpy. Jest też mini ZOO i ośrodek rehabilitacyjny dla zwierząt. Są konie, kuce, kozy, dzikie kaczki, bociany  i łabędzie. O tej porze roku pełne wybujałej zieleni i kwiatów, z mnóstwem drzew i krzewów. Miło jest tutaj spacerować i także spędzać czas na rozgrywkach sportowych, które przygotowałyśmy dla uczestników naszej plenerowej imprezy.

Bawiliśmy się, jak co roku, wspaniale. Były zawody sprawnościowe takie, jak: przeciąganie liny, rzut ziemniakiem do worka, walka o tytuł ,,Króla najdłuższej  ziemniaczanej obierki''. Ziemniak „królował” w grach, zawodach sportowych i na biesiadnym stole.

Zabawa zabawą, ale najważniejsze jest zebranie środków na realizację naszych  statutowych celów. To nasza praca!

Jak każdego roku, przygotowałyśmy słoiczki z naszymi domowymi wyrobami: dżemami i kompotami. Specjaliści od nalewek zaprezentowali wszystko, co najlepsze mieli w swoich spiżarniach. Była licytacja koszy z różnorodnym „wsadem”. Jak zawsze, goście okazali wielkie serce.

W tym roku gościem naszego spotkania był Gubernator Okręgu LCI 121 Polska Jerzy Ciesiul, który przy okazji spotkania z Lionami strefy Warmińsko-Mazurskiej mógł z nimi porozmawiać i ustalić wiele spraw dotyczących swojej kadencji.

Za liczne uczestnictwo w „Święcie pieczonego ziemniaka” dziękujemy koleżankom i kolegom ze Strefy Trójmiejskiej, bo wiemy, że tylko tak możemy siebie nawzajem wspierać w naszych statutowych działaniach.

Brzostkowisko to także miejsce, w którym od marca 2022 r. przebywają matki z dziećmi z Ukrainy. Dzięki możliwością jakie  stworzyła poprzednia Gubernator Ania Werno tworząc program ''Pomoc Ukrainie", mogłyśmy skorzystać ze środków z LCIF i  zakupić dla nich pościel, kołdry i żywność.

Ich podziękowaniem były przepyszne pierogi i ukraiński bigos przygotowane dla uczestników „Święta pieczonego ziemniaka”.

Prezydent LC Elbląg Truso Małgorzata Wilczak-Kalinowska zadeklarowała kontynuowanie wsparcia uciekinierom wojennym z Ukrainy mieszkających obecnie w Dębinach. Potrzeb jeszcze bardzo wiele, ale  teraz przede wszystkim potrzebna jest ciepła odzież i buty dla najmłodszych.

Działalność LC Elbląg Truso skupiona jest nie tylko na uchodźcach z Ukrainy, ale także na naszej młodzieży. Ze środków zebranych podczas „Święta pieczonego ziemniaka” będziemy wspierać dwóch młodych mężczyzn: Michała z elbląskiego Domu Dziecka oraz Marcina, który uległ wypadkowi w 2010 r. Po licznych operacjach i żmudnej rehabilitacji walczy o siłę i staje do walki w dyscyplinach sportowych dla niepełnosprawnych. W tym roku debiutował w Mistrzostwach Para-lekkoatletycznych Polski w Szczecinie zajmując 4. miejsce w pchnięciu kulą.

„We Serve” ma sens nie tylko dla nas, członkiń Lions Club Elbląg Truso, ale też dla tych, których spotykamy na naszej drodze.

Skarbnik LC Elbląg Truso
fot. archiwum LC Elbląg Truso