Nowy plac zabaw w SOSW nr 1

W Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym nr 1 w Elblągu powstał plac zabaw dla dzieci. Nowe miejsce do rekreacji i zabawy dla uczniów placówki już cieszy, szczególnie tych najmłodszych.

– Inicjatywa, ażeby coś takiego powstało, narodziła się 2,5 roku temu. W pierwszej części był to koncert charytatywny i dzięki niemu część elementów placu zabaw już wtedy została zamontowana. Druga część była w marcu tego roku i był to turniej charytatywny piłki nożnej pn. „Gramy dla jedynki”, gdzie zagościła drużyna Telewizji Polskiej z panem Rafałem Patyrą, dziennikarzem TVP Sport. I właśnie podczas tego turnieju były zbierane fundusze na plac zabaw – mówi Ewelina Deja, v-ce dyrektor SOSW nr 1 w Elblągu.

Ośrodek patronatem objęły panie z Lions Club Elbląg Truso, które na plac zabaw zebrały aż 20 tysięcy złotych. I dzięki temu udało się uzbierać łącznie kwotę prawie 34 tysięcy złotych.

– Jesteśmy dumne, a jednocześnie jest to dla nas duży zaszczyt, że elbląskie „lajonki” znalazły się w grupie osób dobrej woli, które przyczyniły się do powstania sensorycznego placu zabaw, na terenie SOSW nr 1 w Elblągu. Podczas charytatywnego turnieju halowej piłki nożnej przekazałyśmy czek na zakup sprzętu do tegoż placu – mówi Ewa Wiśniewska, prezydent Lions Club Elbląg Truso. – Były to środki wypracowane przez członkinie klubu w roku 2017/18 za kadencji prezydent klubu Krystyny Paterek. Dziś mamy dużą satysfakcję z tego, że nasz czek został zrealizowany, że mogłyśmy się choć w części przyczynić do powstania placu zabaw. Pracujemy społecznie i wstąpiłyśmy do Lions Club Elbląg Truso, żeby dać coś od siebie dla innych – dodaje.

Klub współpracuje z SOSW nr 1 już od kilku lat. W 2016 roku na rzecz Ośrodka przekazał m.in. leżaki do przedszkola, a także pomoce dydaktyczne. Jak podkreślają członkinie klubu, każdy stara się jak najlepiej wykorzystywać wiedzę, umiejętności i doświadczenie, by pomagać innym.

Lions Club Elbląg od niemal 13 lat współpracuje też z elbląskim hospicjum, któremu w 2017 roku przekazał fundusze na zakup sprzętu do respiracji oraz aparat do EKG. Swoje działania kieruje też do seniorów, propagując zdrowy styl życia i aktywność ruchową.

– Największą nagrodą dla nas dziś był uśmiech dzieci, które były przeszczęśliwe. My również jesteśmy przeszczęśliwe. Mamy bardzo dobrą współpracę z dyrekcją i kadrą szkoły. Myślę, że nasze działania nadal będą się koncentrowały na wspieraniu SOSW nr 1, dlatego że dzieci niepełnosprawne należy otoczyć szczególną opieką – mówi Krystyna Paterek, past prezydent Lions Club Elbląg Truso.

– Przed nami kolejny rok, w tym roku również planujemy drugą edycję turnieju charytatywnego piłki nożnej. Być może będzie jakaś niespodzianka, ale to wszystko przed nami. Chcielibyśmy, żeby powstało jeszcze podłoże i ogrodzenie tego placu, bo jest niezwykle istotne, by było tu bezpiecznie – zaznacza Ewelina Deja.

www.razemztoba.pl
fot. Mateusz Misztal